sischik-alan-nataniel-pinkerton

Сищик Алан Натаніел Пінкертон (1819-1884). З історії приватного розшуку.
У США перші приватні детективні агентства виникли в середині XIX століття, коли система поліцейських органів ще тільки формувалася. У той період не було ні поліцейських служб міст, ні федеральної поліції. У справі захисту свого життя і майна громадянин міг покладатися майже виключно на самого себе – централізованої поліцейської служби тоді просто не існувало, а інститут шерифів діяв вибірково і не завжди ефективно.
Виклик злочинності кинув знаменитий детектив Алан Пінкертон, прізвище якого стало прозивним для сищиків. Алан Натаніел Пінкертон народився 25 серпня 1819 року в Глазго, в родині шотландського поліцейського. У 1842 році сищик Пінкертон переїхав в США, в невелике містечко біля Чикаго, де займався виробництвом бочок. Він так і залишився б нікому не відомим ремісником, якби не випадок з фальшивомонетниками.
У його крамницю заглянули покупці, розплатитися, як з’ясувалося, підробленими банкнотами. Обдурений бондар сам розшукав їх і здав шерифу, після чого придбав славу видатного сищика в окрузі і сам був обраний шерифом.
Така слава і повна бездіяльність поліції (в Чикаго тоді несли службу всього 11 поліцейських) навели його на думку про створення власного розшукового агентства, яке він заснував в 1850 році.
Емблемою агентство обрало відкрите око, а девізом – «Ми ніколи не спимо». Агентство ефективно боролася з пограбуваннями поїздів і банків. У 1861 році сищик Пінкертон запобіг замах на життя президента Лінкольна. Під час громадянської війни Алан Пінкертон на прохання Лінкольна створив Департамент Секретної служби і вперше в поліцейській практиці організував спеціальний корпус нічних патрульних з метою посилення боротьби зі злочинністю.
Патронаж уряду дозволив детективові Алану Пінкертону створити найширшу детективну мережу в країні: його люди охороняли поїзда, ловили злочинців-втікачів, займалися розслідуваннями крадіжок і вбивств. Вони першими стали працювати під прикриттям, використовувати фотографію в криміналістиці і освоювати інші нові технології в боротьбі зі злочинністю.
Помер Пінкертон в 1884 році, в багатстві і загальну повагу. … Сищик Пінкертон – автор півтора десятків книг, що представляють собою детективні мемуари. Найбільш відомі з них – «Кримінальні мемуари» (1878), «Шпигун на Громадянській війні» (1883) і «Тридцять років сищиком» (1884). Після смерті сищика Пінкертона в 1884 році, агентство очолили його сини. Сьогодні агентство Пінкертона – одне з провідних в США.